Wybór projektanta wnętrz

with Brak komentarzy

„Ale po co mi właściwie projektant?” – to pytanie, które często zadają sobie osoby planujące urządzanie mieszkania. Z pewnością projekt wnętrza nie jest usługą pierwszej potrzeby. Są jednak takie sytuacje, w których zdecydowanie warto sięgnąć po wsparcie specjalisty.

 

Projektant to osoba, która na każdym kroku zwraca uwagę na otoczenie. Patrzy na to jakimi przedmiotami, kolorami, materiałami się otaczasz. I ocenia czy w danej przestrzeni jest coś, co warto poprawić? Nie zawsze muszą to być wielkie zmiany. Czasem wystarczą te drobne, które są w Twoim zasięgu. Niestety często porównujemy swoje wnętrze z innymi. Oglądamy katalogi pełne wystylizowanych, pięknych mieszkań i chcemy, aby nasze wyglądały dokładnie tak samo, najlepiej od zaraz. Jeśli chcesz samodzielnie urządzić mieszkanie polecam artykuł, w którym zebrałam kilka podstawowych pytań, na które wcześniej warto sobie odpowiedzieć. Jeśli natomiast masz wątpliwości, czy sam sobie poradzisz, przemyśl współpracę z projektantem. I tutaj też warto zacząć od odpowiedzi na kilka pytań.

 

  • Czy wiesz jak prawidłowo rozmieścić instalacje, abyś nie musiał później do nich dopasować sprzętu i mebli?
  • Czy potrafisz maksymalnie wykorzystać powierzchnie na ergonomiczne szafki?
  • Czy masz wyobraźnie, która zastąpi wizualizację? Łączenie styli, faktur, kolorów często dobre zestawienie nie są tak oczywiste. Brak tej wiedzy skutkuje powstaniem kolejnego podobnego „bezpiecznego” wizualnie wnętrza.
  • Czy zadbasz o odpowiednie oświetlenie w danym pomieszczeniu?
  • Czy masz wystarczającą ilość czasu na wybranie m.in.: najlepszych rozwiązań, znalezienie odpowiednich materiałów?
  • Czy potrafisz zachować spójność koncepcji? 
  • Czy wiesz np. jakie fronty wybrać, aby po roku nie były zniszczone?
  • Czy śledzisz na bieżąco ofertę nowych materiałów i nowe rozwiązania?

 

Dobry projektant, czyli jaki?

Pamiętaj, że dobry projektant to nie taki, który zrobi projekt szybko i po swojemu. To taki, który dużą część czasu poświeci na analizę Twoich potrzeb. To osoba, która obserwuje i wyciąga wnioski. Musisz jej po prostu zaufać, bo tylko w ten sposób przygotuje projekt skrojony na miarę Twoich oczekiwań. Dobry projekt zaczyna się od rozmowy. Każdy z nas jest inny i nie ze wszystkimi złapiemy nić porozumienia. Dlatego warto spotkać się z kilkoma osobami i wybrać tę, która Cię zrozumie i nie będzie narzucała swojej wizji. Urządzenie funkcjonalnego wnętrza z gustem, które odda Twoją osobowość to mnóstwo poświęconego czasu i doświadczenie zdobywane przez praktykę.

Zacznij od porady

Jeśli nie możesz lub nie chcesz korzystać z wiedzy i doświadczenia, jaką dysponuje architekt i decydujesz się działań samodzielnie to już na bardzo wczesnym etapie zrób analizę całego procesu. Nawet drobna zmiana składa się z wielu aspektów, które początkowo łatwo przeoczyć. Może zdarzyć się tak, że prace z urządzaniem wnętrza Cię przerosną. Pamiętaj, że na każdym etapie możesz zwrócić się do specjalisty i skorzystać z porady lub układu funkcjonalnego. Projektant może dokonać też korekty Twoich pomysłów czy pomóc z wyborem detali.

Projektant to dodatkowe koszty, ale to również ostatecznie duża oszczędność w całym procesie projektowym. Wybierz takiego, który słucha i wyciąga dobre wnioski spełniając Twoje, a nie swoje oczekiwania.

Zostaw Komentarz