Pytania, które musisz sobie zadać zanim zaczniesz samodzielnie urządzać mieszkanie

with Brak komentarzy

Niezależnie od tego czy masz w planach drobne odświeżenie mieszkania czy jego gruntowny remont warto byś na początek zrobił małą analizę. Wszystko po to, by Twój początkowy zapał nie gasną w miarę postępujących prac i pojawiających się z nimi wyzwań i problemów.

 

  • Czerp inspiracje, ale nie kopiuj to prosta zasada, o której zapominamy.
  • Nie idź na łatwiznę, bo to się nie opłaci w perspektywie czasu.
  • To, co sprawdza się u kogoś znajomego nie koniecznie zagra u ciebie.
  • Co tanie to drogie. To wychodzi z czasem, a jak uwiera to już nie cieszy.

Czy masz na to czas?

Sam zapał to już połowa sukcesu, ale miej świadomość, że urządzanie wnętrza wiąże się z podjęciem wielu decyzji. Są to decyzje duże i małe, ale tak samo ważne, jeśli zamierzasz uzyskać wymarzony efekt. Co, gdzie, jak i z czego. I nie myśl, że wybór ekipy remontowej załatwi sprawę, bowiem jej pracownicy będą dopytywać Cię o szczegóły. Jeśli jesteś na to gotowy to do dzieła! Jeśli masz mniejszą gotowość to rozważ pomocnika i postaw chociażby na projekt funkcjonalny. Myśląc o czasie, zastanów się również do kiedy możesz lub musisz zakończyć remont.

Kto będzie tam mieszkał?

To kluczowe pytanie. Nie chodzi tylko o ilość domowników, chociaż oczywiście jest to bardzo ważne. Pomyśl jednak o całej Twojej rodzinie i potrzebach każdej z osób. Czy w domu mieszkają dzieci? Czy często odwiedzają Cię osoby starsze? A może wśród domowników są osoby niepełnosprawne? To ważne, chociażby przy wyborze odpowiedniej wielkości stołu, podjęciu decyzji o likwidacji drugiej łazienki czy zastosowaniu specjalnych rozwiązań. Wiele z nich jest na tyle neutralna, że posłuży wygodzie każdej z osób.

Zrozumie to na pewno każda mama, której największym marzeniem jest wieczorna kąpiel w ciszy i spokoju bez kolejki domowej ekipy stojącej pod drzwiami.

Jaki masz budżet na wykończenie?

Nie da się oszukać – budżet jest bezlitosny. Jeśli nie korzystasz z pomocy architekta przy urządzaniu wnętrza musisz zastanowić się czy realizujesz wersję standard czy możesz pozwolić sobie na wyposażenie lepszej jakości. Czasem warto rozpisać etapy i dłużej poczekać na to, bez czego możesz się obejść zamiast rezygnować z dobrej klasy podłogi czy wykonania mebli u stolarza. Zanim przystąpisz do pracy sprawdź ceny i dostępne terminy ekip wykończeniowych.

Czy wiesz jaki efekt chcesz uzyskać?

Zacznij prosto. Czy bliżej Ci do introwertyka czy ekstrawertyka? Wolisz łagodne stonowane kolory i subtelne proste dodatki? A może lepiej się czujesz w otoczeniu mocnych kolorowych ścian. Zbierz wszystkie informacje i inspiracje w jednym pliku. Szybko zauważysz jakąś powtarzalność i te preferencje będą wyznacznikiem. Być może podoba Ci się kilka styli i zestawień kolorystycznych i trudno Ci się zdecydować, który jest najbardziej spójny z Tobą. Przyjrzyj im się dokładnie i spróbuj wyeliminować zestawienia, które do Ciebie nie pasują.

Zgranie wszystkiego w spójną całość to jeszcze daleka droga, ale dobrze mieć zarys wizji i trzymać się jej. 

 

Jakie rozwiązania sprawdzały się wcześniej, a jakie nie?

Ty najlepiej wiesz, czego potrzebujesz. To dobry moment na pozbycie się zbędnych rzeczy, z których tak naprawdę nie korzystałeś i zrobić miejsce na coś nowego. Być może nie używasz deski do prasowania i nie potrzebujesz już miejsca na duży odkurzacz (możesz zamienić na robota, który np. zmieści się pod łóżkiem lub w cokole mebli). A może zawsze marzyłeś o wannie, ale prysznic wydawał się bardziej praktycznym rozwiązaniem?

Warto poświęcić czas na analizę i spisanie wszystkich za i przeciw. Korzystając z usług projektanta zwykle dostajesz ankietę z pytaniami. Odpowiedzi na nie pozwalają stworzyć wizję całości.

Czy wyznaczyłeś priorytety jakie powinno spełniać wnętrze?

Zrób listę rzeczy, które powinny znaleźć się w mieszkaniu i już na tym etapie bardzo ważne jest czy i gdzie będzie dla nich miejsce. Zwykle są to rzeczy dodatkowe lub gabarytowe, na które trzeba wygospodarować odpowiednią przestrzeń. Suszarka do ubrań, duży instrument muzyczny czy legowisko dla psa.

Warto już na początku podzielić mieszkanie na strefy dostosowane do potrzeb domowników. Często klienci skupiają się na tym, co aktualnie jest modne, a mniej na funkcji i swoich potrzebach. W takich przypadkach po wykończeniu okazuje się, że brakuje miejsca, np. do ćwiczeń lub przechowywania przetworów.

 

Zostaw Komentarz